Voda

Voda

Voda je to Boží dar. Je to živel. Dokáže nám vzrcadlit sílu a zároveň jemnost, čistotu ale i špínu. Podle toho, jak se k ní chováme, jakou energii do ní vkládáme, takovou energii nám vrací zpět. Ne nadarmo se v ní můžeme vidět jako v zrcadle. Jak se u vody chováme, jak k ní mluvíme, tak se mění její krystalky. Proto je vhodné žehnat vodě za každé situace. Když ji pijeme, i když se sprchujeme… Přistupujme k ní jako k daru a projde naším tělem jako léčivý zázrak. Sprcha z nás spláchne všechny nízké energie a navrátí nám naši sílu. Přijímejme dary vody a respektujme její energii.

Jsme ztvořeni z vody, 80% naší planety tvoří voda. Voda je všude, je součástí našeho života, proto bychom na ni neměli zapomínat a vložit čistou vodu do našeho pitného režimu.

Podle věku, fyzické námahy, tělesné konstrukce, váhy, počasí a tekutin přijatých ve stravě, bychom měli přizpůsobit svůj pitný režim. Takovým jednoduchým prvotním indikátorem nedostatečného pitného režimu kromě pocitu žízně, může být barva, hustota a zápach moči. Pokud nemáme potřebu močit a moč je hustá, žlutá, vykazuje to zvýšenou činnost ledvin a mimo jiné informaci o nedostatečném pitném režimu. Měli bychom pít tak, aby naše moč byla čirá. Zároveň je velmi důležité abychom pitný režim měli rozložený průběžně po celý den (věčer a v noci již nepijeme) a nezatěžovali ledviny tím, že se budeme dopíjet velkým množstvím tekutin.

Vhodné je založit pitný režim na čisté pitné vodě.

Jako doplněk může být mírně mineralizovaná voda, tedy mineralizace 500mg/l. Slabě mineralizované neochucené vody, jako jsou např.:Bonaqua, Dobrá voda, Toma, Rajec, Horský pramen, Aquillla, Aqua Bella.

Středně mineralizované vody, tedy ty, které mají celkovou mineralizaci 500-1500 mg/l zařazujeme do našeho pitného režimu opravdu vyjímečně a střídáme druhy. Tj. Korunní, Mattoni, Ondrášovka, Vratislavská kyselka aj.

Minerálky nejsou absolutně vhodné jako výhradní zdroj tekutin. Důvodů k tomuto tvrzení mám více. Začnu oxidem uhličitým, který je nejen v minerálkách, ale i v limonádách.  Minerálky jsou také úžasné v tom, že zdařile zahánějí pocit žízně, působí močopudně, můžou působit nadýmání, nevolnost, průjem atd.

Kávička? Količka? To je dobrota :(. I já si kafe občas ráda a s chutí dám. Nicméně, kofein, který je obsažen v kávě i kole, nelze pro toho, kdo jde vědomou cestou, s klidným srdcem doporučit ke každodenní konzumaci. Je to z toho důvodů, že působí návykově, stimuluje naši náladu a ovlivňuje výrazným způsobem naši energii. Kofeinové a kolové nápoje navíc mají močopudné účinky, zvyšují ztrátu tekutin a tím přispívají k rozvoji dehydratace. Svým dočasným nabuzením ještě v kombinaci s obsahem cukru způsobují hyperaktivitu. Kofein v pravidelných dávkách nepříznivě ovlivňuje ukládání vápníku v kostech a to vede k větším možnostem vzniku zlomenin až osteroporézy, tento efekt v kolových nápojích, ještě doplňuje kyselina fosforečná, která rovněž podporuje vznik zubního kazu.

Nápoje s vysokým obsahem cukru jsou rychlým zdrojem energie a jsou vhodné pouze v případě akutní nutnosti doplnit energii.

Čaje jsou jistě příjemná součást pitného režimu spolu s vodou. Nezapomínejme ale, že i čaje bychom měli střídat. Nelze pitný režim založit na jednom druhu čaje.

Ovocné šťávy. Ovocné šťávy jsou vhodným doplňkem pitného režimu, né však jeho základem. Šťávy by měly být pokud možno vždy čerstvě vymačkané a bez přidaného cukru.

O čajích a ovocných šťávách příště…

Čistá voda je základ života, je to dar, je to síla a požehnání.

Cestou Vážky

Palackého 340

388 01 Blatná
tel. 725 059 676

vyziva.hruskova@centrum.cz
Vytvořeno službou Webnode